#1 Medytacja – dlaczego warto? 10 korzyści potwierdzonych naukowo

0
5694

Medytacja jest obecna w moim życiu, z mniejszymi (kilku-tygodniowymi) lub większymi (kilku-miesięcznymi) przerwami, już od około 8 lat. W świat medytacji wprowadził mnie Piotr – mój mąż – który, przez większość swojego życia aktywnie ją praktykuje. Posiada w swojej biografii nawet roczny pobyt w środku medytacji (szkoła ZEN KWAM – UM w Warszawie-Falenica).

Mieliśmy takie okresy, gdy wspólnie praktykowaliśmy. Każdego wieczoru, siadaliśmy na macie i poduszce na 15-20 min. Wtedy udawało mi się utrzymywać najdłuższe okresy regularnej – czyli codziennej – medytacji. Niestety, ostatecznie zawsze coś wybijało mnie z tego rytmu. 

Mimo wszystko, w okresach regularnej medytacji, zdołałam zauważyć pozytywny wpływ jaki przynosiła ta praktyka, dla mojego psychologicznego funkcjonowania.

Z najważniejszych efektów jakie zauważyłam, to:

  • większy spokój wewnętrzny na codzień (mniej gwałtowne reakcje emocjonalne)
  • obniżony lęk (miałam okres w swoim życiu w którym towarzyszyły mi stany lękowe i medytacja pomagała mi je złagodzić)
  • większa uważność na mnie samą i to, co dzieje się w moim otoczeniu
  • łatwiejsza koncentracja na wykonywanych zadaniach

Jako psychologa i badacza, interesują mnie również doniesienia naukowe, które w postaci twardych danych (a nie subiektywnych odczuć) potwierdzają, jak niebywałe skutki dla funkcjonowania psychiki ma praktyka medytacji.

Z badań wynika, że w czasie medytacji zwiększa się dopływ krwi do kory przedczołowej, bardzo ważnej dla nas części mózgu, dzięki czemu jest ona bardziej dotleniona. Uznaje się, że jak narazie, jest to najskuteczniejszy sposób na przyśpieszenie procesu ewolucji i maksymalne wykorzystanie potencjału ludzkiego mózgu. 

Można więc powiedzieć, że medytacja sprzyja rozwojowi Twojego mózgu i wykorzystaniu jego potencjału. To jest niesamowite!

Neurolodzy odkryli również, że gdy nasz mózg medytuje, to stopniowo staje się coraz lepszy, nie tylko w medytacji, ale także w wielu innych umiejętnościach sprzyjających samokontroli.

——————————————————————————————————

Poniżej, 10 wybranych efektów medytacji, udowodnionych naukowo.

1. Medytacja zwiększa zdolność radzenia sobie ze stresem.
Sprzyja odprężeniu organizmu i umysłu (w czasie medytacji twoje ciało i umysł rozluźniają się), dzięki temu masz szansę na regenerację zasobów, które są niezbędne do radzenia sobie z problemami i wyzwaniami generującymi stres. Zatem jeśli chcesz zacząć lepiej radzić sobie ze stresem, to bez wątpienia medytacja pomoże Ci w tym.

2. Medytacja łagodzi stany lękowe.
Jeśli doświadczasz stanów lękowych, po regularnej medytacji powinny być one rzadsze i łagodniejsze. 

3. Medytacja obniża ciśnienie krwi i poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego.
Medytacja oddziałuje bezpośrednio na nasz organizm, sprzyjając jego rozluźnieniu, odprężeniu, co przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie. 

4. Medytacja pomaga w bezsenności.
Medytacja pozwala uspokoić umysł i ciało, sprzyja wyciszeniu po intensywnym dniu, hamuje zatem „gonitwę myśli” oraz nadmierne pobudzenie w ciele, które są najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem. Jeśli chcesz poradzić sobie z bezsennością, wieczorna medytacja może okazać skutecznym sposobem.

5. Medytacja poprawia koncentrację uwagi oraz sprzyja większej uważności.
W trakcie medytacji, uczysz się (ćwiczysz) jak być uważnym. Cała medytacja jest procesem uważności, gdy przestajesz być uważny w medytacji, to przestajesz medytować. Dodatkowo, praktykując medytację, będziesz w coraz większym stopniu świadomy i uważny nie tylko wrażeń fizycznych w sobie ale także innych bodźców sensorycznych oraz swoich myśli i emocji.

6. Medytacja wzmacnia samokontrolę i panowanie nad impulsami.
Jeśli medytujesz prawidłowo (o tym, jak to robić tutaj), to kontrolujesz co się dzieje w twoim ciele i umyśle. Jesteś zdolny by panować nad impulsami i nieustannie wracać do twojego głównego zadania w trackie medytacji, jakim jest skupienie na oddechu. W ten sposób ćwiczysz swoją samokontrolę.

7. Medytacja pogłębia samoświadomość.
Dzięki medytacji lepiej poznajesz siebie. W czasie medytacji w twoim umyśle będą pojawiały się różne myśli i obrazy. Na niektórych będziesz się dłużej zatrzymywał. Medytacja pozwala by nawiązywać z samym sobą większy i głębszy kontakt. Możesz dzięki temu dostrzec te wzorce postępowania, które nie koniecznie służą twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu oraz jakości twoich związków.

8. Medytacja osłabia zamartwianie się i napływ negatywnych myśli.
Medytacja pozwala oczyszczać się z myśli, uczy jak „przepuszczać” je przez siebie bez konieczności zatrzymywania się nad każdą z nich. Musisz mieć świadomość, że twój umysł automatycznie produkuje różne myśli, nie jesteś w stanie zatrzymać tego procesu. Jedyne co, możesz robić, to przekierowywać swoją uwagę lub zmieniać, to o czym myślisz. Medytacja pozwala to zauważyć oraz ćwiczyć.

9. Medytacja zwiększa poczucie szczęścia.
Jeśli chcesz, czuć się bardziej szczęśliwym człowiekiem – a przecież poczucie szczęścia w dużej mierze zależy od stanu wewnętrznego a nie zewnętrznego – to medytacja Ci w tym pomoże.

10. Medytacja pomaga poradzić sobie z nałogami.
Medytacja pomaga rzucić palenie, odchudzać się, wychodzić z narkomanii i zachowywać trzeźwość. Dzięki medytacji ćwiczysz swoją zdolność do samoregulacji, która jest niezbędna w skutecznym wyjściu z nałogów.

——————————————————————————————————

Przyznasz, że te efekty są spektakularne i warto o nie zawalczyć w swoim życiu.

Najlepszym sposobem by je zweryfikować, jest rozpoczęcie własnej praktyki medytacji. Tylko w ten sposób będziesz mógł/a doświadczyć podobnych efektów na sobie. Oczywiście, musi to być praktyka systematyczna i prowadzona w dłuższym okresie czasu. 

Piotrek jest zdania, że lepsza sporadyczna medytacja, niż żadna. Ja z kolei uważam, że jeśli praktykujesz nieregularnie, poświęcając na to mniej niż 12 min. i do tego jest to praktyka niskiej jakości, to prawdopodobnie nie odczujesz pozytywnych korzyści z medytacji. A w takiej sytuacji, decyzja o rezygnacji, będzie bardzo łatwa do podjęcia. Musisz więc być świadomy, że rozpoczęcie regularnej medytacji, będzie wymagało od Ciebie wysiłku.

Ja postanowiłam podjąć takie wyzwanie i po raz kolejny wprowadzić codzienną, 15 min., medytację do mojego stylu życia. W tym czasie, zamierzam aktywnie obserwować, co się zmienia we mnie i czy rzeczywiście doświadczam pozytywnych efektów, o których donoszą badania naukowe. 

Wszystko po to by, następnie podzielić się z Tobą wnioskami na ten temat. Dzięki temu, oprócz „suchych” danych badawczych, będę mogła na swoim przykładzie odpowiedzieć Ci, czy z mojej subiektywnej perspektywy, warto medytować. 

Takie zobowiązanie wobec Ciebie, jest również dla mnie źródłem motywacji do utrzymania systematyczności, z którą w poprzednich latach miałam dużą trudność. Trzymaj więc za mnie kciuki.

W drugiej części, prezentuję Ci techniczny instruktaż, prezentujący krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo medytować. Możesz go zobaczyć tutaj.

Elżbieta Kluska-Łabuz

 

Bibilografia:

  1. Brefczynski-Lewis, J. A, Lutz, A., Schaefer, H. S., Levinson, D. B., Davidson R. J. (2007). Neural correlates of attentional espertise in long-term meditation practitioners. Proceedings of the National Academy of Sciences, 104, s.11483 -11488. DOI: 10.1073/pnas.0606552104
  1. Zeidan, F., Martucci, K. T., Kratf, R. A., McHaffie, J. G., Coghill, R. C. (2014). Neural correlates of mindfulness meditation-related anxiety relife. Social Cognitive and Affective Neuroscience, 9 (6), s. 751–759. DOI: 10.1093/scan/nst041
  1. Davidson, R. J., i in., (2003). Alterations in brain and immune function produced by mindfulness meditation. Psychosomatic Medicine, 65 (4), s. 564-570.
  1. Kaliman, P., i in., (2014). Rapid changes in histone deacetylases and inflammatory gene expression in expert meditations. Psychoneuroendocrinology, 40, s. 96-107. DOI: 10.1016/j.psyneuen.2013.11.004
  1. Witek-Janusek, L., i in., (2008). Effect of mindfulness based stress reduction on immune function, quality of life and coping in women newly diagnosed with early stage breast center. Brain, Behavior, and Immunity, 22 (6), s. 969-981. DOI: 10.1016/j.bbi.2008.01.012
  1. Paulson, S., Davidson, R., Jha, A., Kabat-Zinn, J. (2013). Becoming conscious: the science of mindfulness. Annals of The New York Academy of Sciences, 1303 (1), s. 87-104. DOI:10.1111/nyas.12203

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here