Jak określić odważną, ambitną i kręcącą wizję na Nowy Rok?

0
2334

Jak określić odważną, ambitną i kręcącą wizję na Nowy Rok? Dzisiaj mega prosta, sprawdzona metoda, którą stosuję już od dobrych kilku lat. To dzięki niej wciąż udaje mi się osiągać nowe, życiowe Everesty.

Osoby, które mnie dobrze znają, bez cienia wątpliwości potwierdzą, że jestem osobą o dosyć wysokiej sumienności.

Uwielbiam, sytuacje w których mam wyklarowane cele, plan rozpisany krok po korku, (najlepiej w tabeli) i do tego opracowaną strategię monitorowania moich postępów 😉

Dlatego, gdy zbliża się koniec roku, to nie wyobrażam sobie nie wykonać podsumowania i oceny tego, co udało mi się w trakcie tego roku zrealizować, co najważniejszego się dla mnie wydarzyło oraz czy osiągnęłam zamierzone cele.

Takie podsumowanie starego roku, wiąże się u mnie z mechanizmem psychologicznym – domknięcia poznawczego. Po prostu, aby otworzyć nowe, potrzebuję zamknąć stare. 

Oczywiście, na koniec podsumowania, zastanawiam się też nad tym, czego bym dla siebie chciała w nowym roku mojego życia. Bez nadawania kierunku działaniom, nie wiem na czym się skupić i tracę czas na wiele niepotrzebnych działań. 

Dlatego, chcę podzielić się z Tobą, sprawdzoną metodą, którą już od wielu lat stosuję na zamknięcie starego i otwarcie nowego roku. Myślę, że może Ci się ona spodobać a przede wszystkim, być dla Ciebie przydatna. Ważne, że jest mega prosta i do zastosowania dla każdego.


PRZYGOTOWANIE DO ĆWICZENIA

Przygotowując się do wykonania tego ćwiczenia, bardzo dbam o atmosferę. Nie może być ono wykonane w pośpiechu i byle jak. Bo wtedy efekty również będą byle jakie… a chyba nie oto chodzi. 

Dbam zatem o to, bym miała czas, by nikt mi nie przeszkadzał, by było mi przyjemnie, przytulnie i miło. Więc wyłączony telefon, koc i ciepła herbata są jak najbardziej na miejscu. Chodzi po prostu o to, by stworzyć sobie warunki do pogłębionej refleksji.

Oprócz atmosfery, potrzebne Ci będą 4 kartki w formacie A4 i długopis.


PODSUMOWANIE MIJAJĄCEGO ROKU

Najpierw zaczynam od podsumowania kończącego się roku odpowiadając na pytania:

  • Co najważniejszego wydarzyło się dla mnie w minionym roku? 
  • Z wykonania/osiągnięcia czego jesteś najbardziej dumna?
  • Czego ważnego nie udało mi się zrealizować i dlaczego?

WIZJA NA NOWY ROK

A jak wygląda u mnie otwarcie nowego roku?

Od około 4 lat, stosuję metodę w której określam jeden cel przewodni na nowy rok. Duży, kręcący mnie, będący wyzwanem, który zawiera coś co jest dla mnie ważne, i coś na myśl o czym lśnią mi się oczy!

Najważniejsze w wyznaczaniu głównego kierunku na nowy rok jest, znalezienie przeze mnie wystarczająco mocnej odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO?

Dlaczego miałabym to zrobić?

Moje wyraźne dlaczego powoduje, że cel mnie nakręca. A przy nie wystarczającym dlaczego, wiem że nic z tego nie wyjdzie.

Wychodzę z założenia, że jeśli chcę otrzymywać od życia więcej i czerpać z niego garściami, to również muszę wymagać od siebie nieco więcej.

Dlatego, poszukując celu na nowy rok, rozpoczynam od zadania sobie pytania:

  • Gdybym miała więcej odwagi i pozbyła się wewnętrznych ograniczeń, to co zdecydowałabym się zrobić/osiągnąć w nadchodzącym roku? Co w nadchodzącym roku będzie moim Everestem?

I po prostu puszczam wodze fantazji i swobodnie opisuję co przychodzi mi do głowy. Uwierz, jest to bardzo przyjemny proces otwartego i kreatywnego myślenia o sobie i swoim życiu – bez ograniczeń.

Następnie, zastanawiam się nad konkretami:

  • Co konkretnie mogę zrobić by przybliżyć się do tej wizji? 
  • Dlaczego miałabym to zrobić/osiągnąć? Tutaj powinnny pojawić się już konkretne działania, które będziesz realizować by zbliżać się do osiągnięcia celu.

Ta prosta metoda, pomoże Ci określić, co będzie Twoim Everestem w nadchodzącym roku, co ważnego chcesz dla siebie osiągnąć, co będzie przynosiło Ci satysfakcję i rozwój?


Pamiętaj, wejście na każdy Everest jest wymagające, trudne i stresujące. Musisz się więc do tego odpowiednio przygotować. Praca nad mentalnością w tym kontekście jest świetnym krokiem na przód. A potraktowanie stresu jako naturalnego towarzysza w realizacji trudnych ale ważnych celów, może stać się dla Ciebie ogromnym wzmocnieniem.

Dlatego, subskrybuj nasz kanał na YouTube oraz zapisz się na listę mailingową, by mieć na bierząco dostęp do nagrań w których pokazujemy, w jaki sposób radzić sobie ze stresem poprzez wykorzystywanie siły jaka w nim tkwi.

Na koniec, życzę Ci mega kręcących, odważnych i ambitnych celów w Nowym Roku.

Elżbieta Kluska-Łabuz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here